1. Acasă
  2. Ghiduri
  3. PFA, SRL sau microîntreprindere în 2026: cum alegi forma potrivită

Ghid · 9 min de citit

PFA, SRL sau microîntreprindere în 2026: cum alegi forma potrivită

Dacă ești programator, consultant sau ai o mică afacere de servicii, probabil te-ai întrebat dacă forma ta juridică mai e cea potrivită. În 2025 și 2026 regulile s-au schimbat de mai multe ori, așa că un calcul de acum doi ani poate să nu mai fie valabil. Mai jos îți explicăm regulile din 2026 și criteriile pe care le folosim când analizăm, împreună cu un client, ce formă i se potrivește.

Ce s-a schimbat pentru PFA și SRL în 2026?

Patru lucruri importante: cotă micro unică de 1%, plafon micro de 100.000 de euro, dividende impozitate cu 16% și plafon CASS pentru PFA de 72 de salarii minime.

  • Microîntreprinderi: plafonul a scăzut de la 250.000 la 100.000 de euro. Cota de 3% a fost eliminată, astfel că din 1 ianuarie 2026 se aplică 1% indiferent de codul CAEN (OUG 89/2025).
  • Dividende: cota a crescut de la 10% la 16% pentru dividendele distribuite începând cu 1 ianuarie 2026 (Legea 141/2025). Contează data distribuirii, nu cea a plății.
  • CASS pentru PFA: baza maximă a crescut de la 60 la 72 de salarii minime pentru veniturile din 2026 (Legea 239/2025).
  • Salariul minim: este 4.325 lei de la 1 iulie 2026, dar pragurile de CAS și CASS pentru veniturile din 2026 se calculează cu cel în vigoare la 1 ianuarie 2026, adică 4.050 lei.
  • TVA: cota standard este 21% din august 2025. Plafonul de scutire este de 395.000 lei din septembrie 2025.

Cum se impozitează un PFA în 2026?

În sistem real, plătești 10% impozit pe venitul net (după ce scazi CAS și CASS), CAS 25% la o bază fixă dacă venitul net trece de 12 salarii minime și CASS 10% pe venitul net, cu minimum 6 și maximum 72 de salarii minime.

Pragurile pentru veniturile din 2026 (salariu minim 4.050 lei)

  • CAS (pensie), 25%: sub 12 salarii minime (48.600 lei) nu e obligatoriu, dar poți opta să plătești. Între 12 și 24 de salarii, baza este de cel puțin 48.600 lei, adică minimum 12.150 lei de plată. Peste 24 de salarii (97.200 lei), baza este de cel puțin 97.200 lei, adică minimum 24.300 lei de plată.
  • CASS (sănătate), 10%: se aplică pe venitul net, cu o bază minimă de 6 salarii (24.300 lei) și una maximă de 72 de salarii (291.600 lei). Contribuția anuală este deci între 2.430 și 29.160 lei. Există excepții de la baza minimă, de exemplu pentru unele persoane asigurate și din salariu.
  • Impozitul pe venit, 10%: se calculează pe venitul net din care scazi contribuțiile datorate.

Totul se declară și se plătește prin Declarația unică, până la 25 mai a anului următor. Pentru veniturile din 2026, termenul este 25 mai 2027.

Exemplu ilustrativ simplificat: PFA în sistem real

Să presupunem un venit net (încasări minus cheltuieli deductibile) de 150.000 lei în 2026, fără alte venituri și fără opțiuni speciale.

  • CAS: venitul trece de 24 de salarii minime, deci 25% × 97.200 = 24.300 lei
  • CASS: 10% × 150.000 = 15.000 lei
  • Impozit: 10% × (150.000 − 24.300 − 15.000) = 11.070 lei
  • Total: 50.370 lei, adică aproximativ 33,6% din venitul net, din care 24.300 lei merg în contul tău de pensie

Exemplul nu ține cont de pierderi reportate sau de alte venituri.

Mai merită norma de venit?

Norma de venit înseamnă un impozit de 10% aplicat pe o sumă fixă, stabilită pe județ și pe activitate, indiferent cât încasezi. Se aplică doar activităților din lista anuală și doar cât timp venitul brut nu depășește echivalentul a 25.000 de euro pe an. Peste plafon, treci obligatoriu la sistemul real din anul următor. Pentru multe activități din IT, norma nu mai este disponibilă, așa că verifică lista pentru codul tău CAEN și județul tău.

Cum funcționează microîntreprinderea în 2026?

SRL-ul plătitor de impozit micro plătește 1% din venituri, indiferent de profit. Ca să aplici regimul, trebuie să îndeplinești mai multe condiții, iar banii îi scoți din firmă, de regulă, ca dividende, impozitate separat.

Condițiile principale în 2026

  • Veniturile nu depășesc echivalentul a 100.000 de euro, cumulate cu cele ale întreprinderilor legate. Veniturile ocazionale din vânzarea de active sau de terenuri nu se mai iau în calcul, cu anumite limite.
  • Ai cel puțin un salariat (cu normă întreagă sau mai mulți part-time care însumează o normă) ori un contract de administrare sau de mandat remunerat cel puțin la nivelul salariului minim. Firmele înregistrate începând cu 25 februarie 2026 au 90 de zile pentru a îndeplini condiția.
  • Asociații care dețin peste 25% din firmă pot aplica regimul micro într-o singură societate.
  • Nu activezi în domeniile excluse: bancar, asigurări, piață de capital, jocuri de noroc, explorarea și exploatarea zăcămintelor de petrol și gaze.
  • Ți-ai depus la termen situațiile financiare și firma nu este în dizolvare.

Dacă depășești plafonul în cursul anului, treci la impozitul pe profit din trimestrul respectiv. Calculează și costul salariatului: în 2026, un salariu minim înseamnă peste 50.000 lei brut pe an, plus contribuția asiguratorie pentru muncă plătită de firmă.

Cum scoți banii: dividendele

Dividendele distribuite în 2026 au un impozit de 16%, reținut de firmă. Mai datorezi CASS de 10% dacă dividendele, adunate cu alte venituri de același tip (chirii, dobânzi, câștiguri de capital), trec de 6 salarii minime. Baza este fixă: 6, 12 sau 24 de salarii minime, după pragul atins. Atenție și la regulile noi: o firmă cu activul net sub jumătate din capitalul social nu poate distribui dividende până nu îl readuce la nivelul legal.

Exemplu ilustrativ simplificat: dividende brute de 100.000 lei distribuite în 2026, fără alte venituri de același tip. Impozit: 16% × 100.000 = 16.000 lei. CASS: 10% × 97.200 (baza de 24 de salarii, depășită) = 9.720 lei. Îți rămân 74.280 lei. Înainte de asta, firma a plătit impozitul micro de 1% pe venituri și costul salariatului.

Când are sens un SRL cu impozit pe profit?

Atunci când depășești plafonul micro, ai cheltuieli mari față de venituri sau reinvestești o mare parte din profit. Impozitul pe profit este 16% din profitul fiscal, iar dividendele se impozitează separat, la fel ca la micro.

La o marjă de profit sub 6,25%, 16% din profit înseamnă mai puțin decât 1% din venituri. Dacă nu vrei să angajezi pe cineva doar ca să păstrezi regimul micro, impozitul pe profit poate fi varianta mai simplă. Iar profitul lăsat în firmă pentru dezvoltare nu se impozitează ca dividend până nu îl distribui.

PFA, micro sau SRL cu impozit pe profit: comparație rapidă

Diferențele țin de baza de impozitare, de costul scoaterii banilor, de administrare și de răspundere. Tabelul de mai jos rezumă regulile generale pentru 2026.

CriteriuPFA (sistem real)SRL microSRL cu impozit pe profit
Impozit principal10% pe venitul net, după CAS și CASS1% din venituri16% din profitul fiscal
Contribuții socialeCAS 25% (bază de 12 sau 24 de salarii minime, peste prag); CASS 10% (6–72 de salarii minime)Pe salarii; pe dividende, CASS 10% pe praguri (6/12/24 de salarii minime)La fel ca la micro
Cum folosești baniiDirect, după plata taxelorDividende, impozit de 16%Dividende, impozit de 16%
Condiții / plafoaneFără plafon de venit pentru sistemul realSub 100.000 de euro, minimum un salariat sau un mandat remuneratFără plafon
ContabilitateMai simplă, partidă simplăPartidă dublă, situații financiare anualePartidă dublă, situații financiare anuale
RăspundereCu bunurile personaleÎn principiu limitată la aportul la capitalÎn principiu limitată la aportul la capital

Cum alegi concret forma potrivită?

Pornește de la cifrele tale reale (venit, cheltuieli, cât vrei să scoți anual), nu de la regulile generale. Apoi adaugă riscul, imaginea în fața clienților și planurile pentru următorii doi-trei ani.

  1. Venitul și cheltuielile. La PFA, contribuțiile fixe cântăresc mult la venituri medii, dar plafonul CASS limitează povara la venituri mari. La micro, impozitul de 1% e mic, dar costul salariatului și impozitul pe dividende schimbă calculul.
  2. Cât scoți din firmă. Compară totalul taxelor până în buzunarul tău, nu doar impozitul firmei.
  3. Pensia. CAS-ul plătit ca PFA îți aduce stagiu de cotizare. Dividendele nu.
  4. Riscul. La contracte mari, cu penalități, răspunderea limitată a SRL-ului contează.
  5. Clienții. Dacă lucrezi pentru un singur client, în condiții asemănătoare unui angajat, verifică criteriile de independență din Codul fiscal.
  6. TVA. Indiferent de formă, dacă depășești 395.000 lei cifră de afaceri anuală, trebuie să te înregistrezi în scopuri de TVA. Cu clienți din străinătate pot apărea obligații de TVA și sub plafon.
  7. Planurile. Angajați, investiții, asociați noi? SRL-ul e mai flexibil. Cifrele care pot schimba regimul, cum ar fi apropierea de plafonul micro, merită urmărite lunar. Asta face un CFO extern.

Dacă deschizi o firmă nouă, te ajutăm cu înființarea. Capitalul social minim pentru firmele noi este acum de 500 lei. Dacă vrei să schimbi forma actuală, o analiză fiscală pe cifrele tale îți arată concret diferența. Și indiferent de formă, ai obligații de facturare electronică, explicate în ghidul nostru despre e-Factura și SPV.

Checklist înainte să decizi

Cu informațiile de mai jos, variantele pot fi comparate corect, pe cifrele tale.

  • Încasările estimate pe 12 luni și cheltuielile reale
  • Suma de care ai nevoie anual pentru cheltuieli personale
  • Alte venituri (salariu, chirii, dividende), care schimbă calculul CASS
  • Dacă poți avea un salariat sau un contract de mandat remunerat
  • Cât de aproape ești de 100.000 de euro (micro) sau de 395.000 lei (TVA)
  • Cât contează pentru tine pensia contributivă
  • Riscurile contractuale și nevoia de răspundere limitată
  • Planurile pe 2–3 ani: angajări, investiții, asociați

Vrei să facem calculul pe cifrele tale? Programează o discuție de 30 de minute cu noi. Comparăm variantele pentru situația ta și îți spunem sincer dacă schimbarea merită.

Legislația fiscală se modifică frecvent. Informațiile din acest ghid sunt valabile la data publicării (3 noiembrie 2026) și nu înlocuiesc o analiză personalizată.

Răspunsuri scurte

Întrebări despre acest subiect

Cât plătește un PFA în sistem real în 2026?

Impozit pe venit de 10%, calculat pe venitul net din care se scad contribuțiile. CAS de 25% devine obligatoriu când venitul net ajunge la 12 salarii minime (48.600 lei) și se calculează pe o bază fixă de 12 sau 24 de salarii minime. CASS de 10% se aplică pe venitul net, cu o bază minimă de 6 salarii minime (24.300 lei) și una maximă de 72 de salarii minime (291.600 lei). Pentru veniturile din 2026 se folosește salariul minim de 4.050 lei, chiar dacă acesta a crescut la 4.325 lei de la 1 iulie 2026.

Ce condiții trebuie să îndeplinească o microîntreprindere în 2026?

Veniturile nu trebuie să depășească echivalentul a 100.000 de euro, cumulate cu ale întreprinderilor legate. Firma trebuie să aibă cel puțin un salariat sau un contract de administrare ori de mandat remunerat cel puțin la nivelul salariului minim. Asociații cu peste 25% pot aplica regimul micro într-o singură firmă. Firma nu trebuie să activeze în domeniile excluse (bancar, asigurări, piață de capital, jocuri de noroc, petrol și gaze). Cota de impozit este 1% din venituri, indiferent de codul CAEN.

Ce impozit au dividendele în 2026?

16% pentru dividendele distribuite începând cu 1 ianuarie 2026, față de 10% în 2025. Contează data distribuirii, nu a plății. În plus, persoana fizică datorează CASS de 10% dacă dividendele, adunate cu alte venituri de același tip, depășesc 6 salarii minime. Baza este fixă: 6, 12 sau 24 de salarii minime, în funcție de pragul atins.

Mai pot fi impozitat la norma de venit ca PFA în IT?

Norma de venit se aplică doar activităților din lista anuală, pe județe, și doar cât timp venitul brut nu depășește echivalentul a 25.000 de euro pe an. Pentru multe activități din IT, norma nu mai este disponibilă. Verifică lista pentru codul tău CAEN și județul tău înainte să alegi această variantă.

Primul pas · 30 de minute · fără obligații

Hai să ne uităm împreună pe cifrele firmei tale

Spune-ne pe scurt ce face firma și ce te preocupă. Într-o discuție de 30 de minute vedem unde ești, ce ar trebui să urmărești și cum te putem ajuta, apoi îți trimitem o ofertă personalizată.

Scrie-ne câteva rânduri despre firma ta

Folosim datele doar ca să-ți răspundem. Detalii în politica de confidențialitate. Sau scrie-ne direct pe WhatsApp.

Scrie-ne pe WhatsApp